„Do Rzeczy”. Rafał A. Ziemkiewicz: Nie udawajcie niepokornych

„Do Rzeczy”. Rafał A. Ziemkiewicz: Nie udawajcie niepokornych

Dziennikarze wspierający władzę nie powtórzą jednak drogi tych, którzy nie dali się zniszczyć Platformie. Nie rozumieją, że nie chodzi tylko o złorzeczenie rządowi i wspieranie opozycji – przekonuje Rafał A. Ziemkiewicz na łamach najnowszego numeru tygodnika „Do Rzeczy”.

Publicysta zauważa, że ucieczka z przegranego obozu nabiera tempa. Do mediów do niedawna traktowanych przez elity jak trędowate teraz sami wpraszają się liderzy korporacji zawodowych, szefowie spółek Skarbu Państwa, celebryci. A pracownicy różnych teoretycznie niezależnych od władzy instytucji szukają w pawlaczu starych notesików z telefonami znajomych, do których przez długie lata się nie odzywali zaznacza Ziemkiewicz, podkreślając, że obecna zmiana władzy nie może podobać się tym, którzy liderowali „przemysłowi pogardy”, firmowali propagandowe manipulacje, kłamali w żywe oczy z łamów i telewizorów. Pozwalam sobie nazywać sieroty po agitpropie III RP „pryszczatymi” – tak jak historia literatury polskiej nazwała po 1956 r. literatów, którzy wypisywali peany na cześć Stalina, Armii Czerwonej i „towarzyszy z bezpieczeństwa” pisze Ziemkiewicz w tekście „Pryszczaci chcą być niepokorni”.

Media publiczne trzeba przywrócić Polakom. Odebrać partyjnym działaczom i kilku klikom wywodzącym się jeszcze z PRL mówi Joanna Lichocka, posłanka PiS, w rozmowie z Piotrem Gursztynem. Do tej pory normalna pluralistyczna debata była w Polsce tłumiona. Połowa wyborców – mówię tutaj o wyborcach Andrzeja Dudy – nie miała dostępu do mediów publicznych. Nikt nie reprezentował ich opinii. Ani w telewizji publicznej, ani w Polskim Radiu. To czysto postbolszewicki styl – „nasi” mają rację i tylko „nasi” mają prawo coś mówić. Nasi, czyli wyselekcjonowani, wyszkoleni latami w służbie ku chwale konkretnych partii lub koterii. Stoimy przed zadaniem przywrócenia Polakom prawa do uczciwej debaty i rzetelnej informacji. Media publiczne muszą być miejscem, gdzie to prawo jest realizowane zapowiada Lichocka, która w wywiadzie pt. „Musimy odbudować dziennikarstwo” podkreśla, że nie będzie tak, że jednych propagandystów zastąpią drudzy propagandyści.

Ponadto w „Do Rzeczy”:

– Po raz pierwszy w historii prezydent, stosując prawo łaski, zastosował konstytucję wprost, nie sięgając po tryb przewidziany w Kodeksie postępowania karnego – zauważa Cezary Gmyz. W tekście „Święte prawo prezydenta” publicysta „Do Rzeczy” podkreśla, że ułaskawienie Mariusza Kamińskiego było zgodne z konstytucją.

Piotr Semka na łamach najnowszego numeru tygodnika opisuje z kolei „Śląski paradoks”. – Po wyborach, które wykazały znikome poparcie dla Ruchu Autonomii Śląska, z urzędu marszałkowskiego musi odejść główny krytyk wizji historii ślązakowców – pisze publicysta. Jak zauważa Semka, choć ruch ślązakowski ma znikome poparcie społeczne, to potrafi wywalczyć sobie olbrzymie wpływy.

Czy córki Pawła Kukiza, Pola, Julia i Hanna, zrobią taką karierę jak Kasia Tusk? Jak duże są ich zasługi w kampaniach prezydenckiej i parlamentarnej? – na te pytania w tekście „Kukiz i kobiety” stara się odpowiedzieć Jakub Kowalski.

– Socjalistyczne władze Francji jednak pobłażały podejrzanym o terroryzm – zauważa Olivier Bault. Jego zdaniem ostatnie krwawe zamachy w Paryżu, to efekt wielkiej kompromitacji lewackiej władzy.

NASA pierwszy raz od lat rozpoczyna nabór astronautów do nowych misji informuje na łamach tygodnika Piotr Włoczyk. Jakie trzeba mieć CV, żeby móc polecieć na Marsa? odpowiedź w najnowszym „Do Rzeczy”.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 23 listopada 2015. Tygodnik „Do Rzeczy” można też czytać w popularnej na całym świecie aplikacji Kiosk Google  Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto (http://www.nexto.pl/e-prasa/tygodnik_do_rzeczy_p35465.xml?archival), e-Kiosk (http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=issue&id_issue=89576) oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla: 

- systemu Android: (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paperlit.android.wprost)

- systemu iOS (https://itunes.apple.com/pl/app/wprost-kiosk/id459708380?mt=8).

„Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji dźwiękowej w Audiotece.

 

Wydawcą tygodnika „Do Rzeczy” jest Orle Pióro, spółka zależna giełdowej spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG). Bieżące informacje ze spółki na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.